مقالات

حرارت دادن عسل چه تاثیری روی خواص آن دارد؟

آیا عسل حرارت ببیند سمی می شود؟

آیا حرارت دادن عسل مضر است؟ چگونه عسل شکرک زده را به حالت اول برگردانیم؟ در این مقاله به طور کامل به این موارد میپردازیم.

آیا حرارت دادن عسل مضر است؟

شاید شنیده باشید که بعضی از مواد غذایی با حرارت بالا و طولانی مدت ارزش دارویی مفید را از دست می دهند. یکی از مواد غذایی عسل است که می خواهیم بدانیم تا چه میزان با حرارت دادن آن، ارزش درمانی عسل حفظ می شود؟

 

 

نظر طب سنتی در مورد حرارت دادن عسل چیست؟

در طب سنتی بر این اعتقاد هستند که اگر عسل حتی با حرارت کم مثل چای و شیر مصرف شود خطرناک می شود. چرا که حتی حرارت کم باعث تولید سم می شود و این تغییر سرطان ایجاد می کند. این عقیده از فلسفه( آیورودا ) است که جنبه علمی ندارد.

نظریه علمی در مورد حرارت بالا برای عسل چیست؟

عسل موجود زنده است و دلیل آن نیز حضور آنزیم های مختلف در عسل است که منشا زنبورعسل و گیاه دارد. عسل در واقع به جهت حضور همین آنزیم ها شرایط ویژه ای را برای نگهداری می طلبد و دماهای پایین و بالا برای نگهداری عسل مطلوب نیست. براساس همین اصل میشه نتیجه گرفت که دمای نگهداری عسل همان دمایی است که برای بدن ما مطلوب است! یعنی دمای اتاق! رنج دمایی 20 تا 35 درجه سانتی گراد بهترین دمایی است که میشود عسل را نگهداری کرد؛ دقیقا همان دمایی که زنبورعسل سعی در نگهداری عسل دارد.

قاعدتا حرارت دهی عسل در دماهای بالاتر از این به مدت طولانی مطلوب نیست. از نظر علمی اگر حرارت بالای ۴۵ درجه سانتی گراد باشد و نیز حرارت طولانی مدت باعث سمی شدن عسل می شود. در عسل ترکیبات مثل  ( HMF ) و ( MGO ) موجود می باشد. که با حرارت بالا مقدار این دو ترکیب افزایش می یابد که عسل سمی و خطرناک می شود. در واقع حرارت بالا علاوه بر این که عسل را سمی کرده مواد معدنی ، آنزیم ها ، ویتامین های عسل را از بین می برد. در واقع یک شیرین کننده بدون خاصیت دارویی بیش نیست. اگر حرارت بالای ۶۰ درجه سانتی گراد باشد دیگر عسل قابل مصرف نیست.

بیشتر بخوانید: آنزیم‌های موجود در عسل طبیعی

آیا عسل را با نوشیدنی های گرم چون چای و شیر می توان مصرف کرد؟

 

 

اگر دمای بالای ۴۵ درجه سانتی گراد باشد که توصیه نمی شود ولی چای و شیر چون مدت زمان دمای این نوع نوشیدنی ها زیاد نیست ممکن است که خواص عسل را کاهش دهد. ولی باعث سمی شدن عسل نمی شود. از بابت سمی شدن عسل نگرانی ندارد. اما بهتر است که عسل را با چای و یا شیر و آب جوش هر کدام که مورد نظر است ولرم مصرف شود تا جنبه دارویی عسل حفظ شود.

شرکت های غذایی عسل را پاستوریزه می کنند آیا قابل قبول است؟

 عسل خام و مرغوب پس از مدتی رس می بندد. برخی از مشتری ها ممکن است که نپسندند. شرکت های غذایی برای این که تقاضای اینگونه مشتری ها را از دست ندهند متاسفانه عسل را حرارت می دهند. که عسل رس نبندد و با این روش هیچ گاه عسل رس نمی بندد. یکی دیگر از دلایل پاستوریزه کردن عسل جلوگیری از تخمیر و ترش شدن عسل نارس است. اگر عسل به موقع از کندو برداشت شود و در کندو عسل پخته شود هیچ گاه عسل ترش و یا فاسد نمی شود. ولی بعضی از زنبورداران عسل را زودتر از وقت تعیین شده برداشت می کنند. به دلیل رطوبت بالایی که عسل دارد عسل را حرارت داده و در واقع با این کار باعث جلوگیری فساد عسل شده این نوع عسل هیچ خاصیت دارویی ندارد.

چگونه عسل شکرک زده را به حالت اول برگردانیم؟

 

 

برای این که عسل رس بسته مصرف شود و خواص دارویی عسل حفظ شود بهتر است به اندازه ای که می خواهیم مصرف کنیم؛ عسل رس بسته را داخل ظرف شیشه ای ریخته و داخل قابلمه ی آب گذاشته و با حرارت ملایم تا ۴۵ درجه سانتی گراد حرارت داده تا عسل از حالت رس خارج شود. اگر حرارت بالا رفت سریع شعله را خاموش کرده و داخل آب قابلمه بماند. عسل با همین حرارت از حالت رس خارج می شود. نکته مهم این است مقدار عسل را که می خواهید از این روش استفاده کنید به میزان مصرف روزانه باشد .

بیشتر بخوانید: علت شکرک زدن عسل چیست، آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند؟

 

نتیجه گیری

به خاطر داشته باشید که عسل به دماهای بالای 45 درجه حساس است و حرارت دهی عسل در دمای بالا منجر به کاهش کیفیت عسل می شود. حرارت تا 50 درجه سانتی گراد به مدت بیش از 48 ساعت، عسل را به کارامل تبدیل می کند (با ارزش ترین قندهای عسل شبیه شکر می شوند). گرم کردن عسل بالاتر از 60 درجه به مدت بیش از 2 ساعت باعث تخریب سریع خواهد شد.

توصیه ما این است که اگر عسل شما بافت جامد به خود گرفت عسل را به همان صورت مصرف کنید. اگرچه با حرارت دادن غیرمستقیم عسل شما دوباره به حالت مایع برمی گردد اما توصیه ما این است اگر توجه به خواص دارویی و درمانی عسل دارید عسل را به همان صورت جامد و رُس زده مصرف کنید و از حرارت دادن عسل خودداری نمایید. مصرف عسل رُس بسته لذت دوچندانی دارد درست به شیرینی سلامتی.

تهیه عسل طبیعی 

خب اصلا چگونه یک عسل طبیعی با ضمانت اصل بودن پیدا کنیم؟ فروشگاه آنلاین لاری بیز با 7 روز ضمانت بازگشت وجه به هر دلیلی، یکی از فروشگاه های معتبر برای خرید آنلاین عسل طبیعی می باشد.

همچنین از فروشگاه لاری بیز می توانید انواع مختلف عسل ها از جمله عسل آویشن، عسل کنار و …، ژل رویال، گرده گل را با بهترین قیمت تهیه کنید.

برای خرید آنلاین عسل طبیعی از فروشگاه لاری بیز کلیک کنید.

نکته : با تمامی تفاسیر و آموزش هایی که در قسمت بالا خدمت شما عزیزان ارائه دادیم باید ذکر کرد که توصیه می شود از عسلی استفاده کنید که کاملا طبیعی و خالص باشد. عسلی که تقلبی و یا حرارت دیده باشد، ارزش غذایی زیادی ندارد. برای خرید عسل طبیعی به همراه برگه آزمایش روی لینک زیر کلیک کنید تا طعم واقعی عسل را تجربه کنید

 

خرید عسل طبیعی درجه یک

 

عسل مناسب خودت رو بشناس

دیدگاهتان را بنویسید