مقالات

هرآنچه که باید در مورد خواص دارویی عسل بدانید!

عسل ماده ای غلیظ و پرخاصیت است که می توانید علاوه بر مصرف خوراکی، از خواص دارویی آن نیز بهره مند شوید‌. خواص دارویی عسل به قدری است که می تواند هزاران بیماری را درمان کند‌. عسل طبیعی به چند صورت گوناگون در کوه ها و طبیعت یافت می شود‌. در صورتی که منطقه نگهداری کندوهای عسل از گیاه مشخصی انبوه شده باشد، طبیعتا عسل مزه و خواص دارویی آن گیاه را به خود می گیرد‌. در چنین مواردی کارشناسان این عسل را عسل تک گل نامگذاری می کنند‌.

عسل های تک گل ارزش قیمتی بسیار بالایی دارند و خواص بسیار خوب آنها باعث شده تا طرفداران زیادی پیدا کنند‌. چنانچه کندوهای عسل در مناطقی پرورش داده شوند که حاوی چند گیاه باشد، بحث نامگذاری آنها تغییر کرده و به عسل چند گیاه معروف می شوند‌.

گیاهان تک گل در مناطق خاصی از کشور ما رشد می کنند و پرورش عسل در چنین مناطقی مزه متفاوتی از گیاهان خاص را به خود می گیرد‌. در ادامه به بررسی و معرفی چند مورد از این مناطق می پردازیم‌.

۱- جنگل فندقلو در اردبیل دارای گیاه غالب بابونه

۲- مرز استان بوشهر و فارس در منطقه ای به نام گله دار مملو از درختان کنار

۳- نقاط مشخصی از دامنه کوه های دماوند با گیاه آویشن

۴- گیاه گزانگبین در چند منطقه از کوهرنگ استان چهارمحال بختیاری

5- باغات مرکبات مازندران در منطقه قائم شهر پوشیده از درختان نارنج

عسل درمانی‌ روشی طبیعی و بسیار کارساز برای درمان جای زخم های تازه‌ است. همچنین این ماده مفید و پرخاصیت‌، خواص درمانی بسیار زیادی برای انواع بیماری ها دارد که اگر بتوانید در چنین مواقعی عسل طبیعی تهیه کنید، قطعا نتیجه بهتری خواهید گرفت‌.

معرفی چندین نمونه از عسل های پرخاصیت

خواص دارویی عسل در رابطه با بیماری روماتیسم و درمان انواع مشکلات پوستی‌‌‌ و … ثابت شده است‌. اگر به دنبال یک عسل پرطرفدار هستید که بتواند نیاز شما را برای درمان انواع مشکلات و بیماری ها برطرف کند، با ادامه این مطالب همراه ما باشید تا به معرفی چندین نوع عسل پرطرفدار بپردازیم.

عسل چند گیاه‌؛

عسل های چند گیاه مزه غالب هیچ گیاهی را ندارند و از طعم کاملا مرغوب و متفاوتی برخوردار هستند. برای بهره مندی از خواص دارویی عسل چند گیاه، در فصل بهار و مخصوصا ماه اردیبهشت و خرداد می توانید این عسل زرد رنگ طلایی را در دامنه های زاگرس مرکزی برداشت کنید‌. قیمت عسل چند گیاه، متفاوت بوده و معمولا یک انتخاب خوب برای افرادی است که مزه غالب گیاه را دوست ندارند و یک عسل مرغوب و با قیمت به صرفه می خواهند‌.

عسل آویشن‌؛ عسل آویشن یک عسل پرخاصیت با رنگ تیره است که خواص درمانی بسیار زیادی دارد‌. تولیدکنندگان، این نوع عسل را معمولا در اواخر فصل بهار و در دامنه کوه های دماوند برداشت می کنند‌‌.

عسل گون‌؛ این نوع عسل وحشی پرخاصیت، موثر در درمان مشکلات اعصاب و روان و همچنین کم خونی است‌‌. این عسل را می توان در اواخر فصل بهار و بیشتر در مناطق کوهرنگ بختیاری و با کیفیت مرغوب از تولیدکنندگان خریداری کرد‌.

عسل گشنیز‌؛ اگر از سرفه های سرماخوردگی رنج می برید، خرید عسل گشنیز درمان بسیار خوبی برای حل مشکل شما خواهد بود. این عسل به دلیل مزه خاص خود مورد توجه خیلی از افراد قرار دارد.

عسل گاو پونه‌؛ این نوع عسل دارویی برای مادران شیرده گزینه بسیار خوبی به شمار می رود‌. فصل برداشت این عسل در اواخر اردیبهشت ماه است‌‌. مزه غالب عسل گاو پونه به گونه ای است که طعم بسیار متفاوت و خوشمزه ای دارد‌.

عسل خارشتر؛ عسل خارشتر یک عسل منحصر به فرد با خواص درمانی بیشمار است. رنگ زرد آن و طعم و بوی ملایمش یادآور عسل‌های قدیمی است. از مناطقی که در آن این نوع عسل تولید می‌شود می‌توان به خراسان اشاره کرد.

عسل طبیعی کنار‌؛

 عسل کنار رنگ قرمز و مزه غالبی دارد که این دو ویژگی جذاب باعث شده تا طرفداران زیادی پیدا کند. این نوع عسل فروش بسیار خوبی دارد که این امر نیز نتیجه کیفیت عالی و طعم فوق العاده آن است‌‌‌. از جمله خواص دارویی عسل کنار می توان به تقویت قوای جنسی این ماده اشاره نمود.

عسل زول‌؛ گیاه زول یک گیاه کمیاب و بسیار پرخاصیت محسوب می شود. خواص دارویی عسل زول برای بیماران دیابتی بی نظیر می باشد.

خرید عسل طبیعی و خام

امروزه خرید عسل طبیعی برای مشتریان کمی مشکل شده است، زیرا تشخیص عسل طبیعی از سایر عسل های موجود در بازار به دلیل وجود محصولات تقلبی کمی دشوار است. بنابراین، در کشور ما که جز چهار کشور برتر تولید کننده عسل می باشد، باید نظارت دقیق روی نحوه به دست آمدن عسل صورت گیرد‌. در واقع‌ تنها راه تشخیص عسل طبیعی آزمایش آن در یک آزمایشگاه معتبر است‌. پس برای خرید عسل طبیعی باید به یک فروشنده مورد اعتماد مراجعه نمایید تا عسل مرغوب و کاملا طبیعی را خریداری کنید.

خرید عسل طبیعی هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری امکان پذیر است. البته خرید آنلاین باید از سایت های مورد اعتماد صورت گیرد. در این میان فروشگاه لاری بیز، یک فروشگاه آنلاین در زمینه فروش عسل های طبیعی است‌. فروشگاه لاری بیز  عسل طبیعی را طی چند مرحله زیر مورد بررسی قرار می دهد تا انتخاب و خرید عسل مرغوب برای مشتریان وسواسی یک دردسر نباشد‌.

  • آشنایی با زنبورداران حرفه ای‌؛ یکی از مهمترین فاکتورها در خرید و فروش عسل، شناسایی زنبورداران مورد اعتماد می باشد. زنبورداران حرفه ای به صورت جدی شغل خود را دنبال می کنند و از شکر و سایر مواد مغذی بی کیفیت در تولید عسل به هیچ وجه استفاده نمی کنند.

  • جمع آوری نمونه و تست چشایی‌؛ کارشناسان فروشگاه لاری بیز در این مرحله پس از جمع آوری نمونه های مختلف در همه جای دنیا به تست بو و مزه آنها می پردازند‌‌‌. هدف از انجام این فرآیند، تشخیص محل شهدگذاری و نامگذاری هر نوع عسل است‌. همچنین بررسی طعم و مزه عسل توسط تیم لاری بیز در این مرحله مشخص می شود‌.
  • آزمایش عسل در آزمایشگاه های معتبر‌؛ آزمایش عسل، اصلی ترین و مهمترین مرحله در چرخه تولید عسل لاری بیز محسوب می شود‌‌. در این مرحله، علاوه بر اینکه تست عسل در آزمایشگاه های معتبر بسیار مهم است، بلکه استفاده از پارامترهای مهم اندازه گیری عسل نیز دارای اهمیت بسیار زیادی خواهد بود.

معرفی نکاتی مهم در جهت نگهداری عسل

یکی از نکات مهم هنگام خرید عسل، توجه به شیوه نگهداری آن به شمار می رود‌. خواص دارویی عسل توجه به این نکته را ایجاب می کند که نوع عسل به دست آمده چه تغییراتی را در روند تولید خود متحمل شده است‌.  در واقع اگر بخواهید یک عسل کاملا طبیعی و سرشار از خواص دارویی خریداری کنید، باید مطمئن شوید که شیوه بسته بندی و نگهداری عسل به چه صورت بوده است‌‌. همچنین حرارت دادن عسل ممکن است خواص داروی این ماده مفید را تا حد زیادی مختل کند‌.

عسل خام و طبیعی لاری بیز، بدون هیچ گونه حرارت دهی در دمای مناسب و استاندارد محیط بسته بندی و به مشتری ارائه داده می شود‌. تغییرات دما می تواند کیفیت و تازگی عسل را مورد تهدید قرار دهد‌. در این میان، فروشگاه های معتبر تهیه و توزیع عسل نیز در تلاش هستند تا این ماده مغذی را به صورت کاملا بهداشتی انبار کنند‌.

عسل به دلیل خاصیت اسیدی که دارد بسیار مهم است که در چه ظرفی نگهداری شود‌. ظرف شیشه ای بهترین و مناسب ترین ظرف برای توزیع عسل محسوب می شود‌.

آشنایی با خواص دارویی عسل

عسل علاوه بر اینکه یک ماده خوشمزه جهت مصارف خوراکی محسوب می شود، می تواند خواص دارویی بی نظیری را نیز به همراه داشته باشد‌. در ادامه به خواص دارویی عسل اشاره خواهیم کرد.

1-کاهش احساس اضطراب و ترس

۲-کاهش چربی خون

۳-تاثیر بر روی شادابی پوست

۴- موثر در جهت کاهش وزن

۵-درمان زخم های تازه

۶-موثر در درمان گلو درد

۷- حفظ سلامت قلب

۸- تقویت حافظه

۹-تقویت سیستم ایمنی بدن

هر چند مصرف عسل طبیعی در کودکان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن آنها می شود، اما باید توجه داشت که عسل برای کودکان زیر ۳ سال می تواند خیلی مضر باشد. بنابراین توجه به این مسئله حائز اهمیت است‌‌. وجود انواع ویتامین ها و مواد معدنی مفید در این ماده مغذی باعث تقویت حافظه و ذهن کودک می شود‌.

همچنین عسل طبیعی برای تقویت اسپرم در مردان، یک درمان معجزه آسا به شمار می رود‌. وجود ویتامین های A,B,C   و… در عسل باعث رفع مشکلات جنسی در آقایان شده و ترکیب این ماده با ژل رویال باعث تقویت اسپرم و افزایش قدرت باروری در آنها می شود‌. عسل کنار بهترین و موثرترین گزینه برای درمان چنین مشکلی در آقایان می باشد.

عسل سرشار از آنتی اکسیدان است‌. آنتی اکسیدان روند پیری پوست را به تاخیر می اندازد‌. بنابراین مصرف عسل هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی تاثیرات شگفت انگیزی را بر روی پوست به جای می گذارد‌.

کمک به رفع اگزما‌، کمک به شفافیت پوست‌، درمان جوش و آکنه‌ و همچنین حفظ رطوبت پوست از جمله خواص درمانی عسل به شمار می روند. از دیگر خواص فوق العاده عسل می توان به چند مورد زیر اشاره نمود.

  • کمک به درخشندگی موها
  • بهبود سریع جای بخیه
  • خاصیت ضدعفونی بی نظیر
  • درمان جای جوش
  • موثر در جهت بهبود عملکرد کلیه ها

سخن آخر

همانطور که می دانید عسل یک ماده شگفت انگیز و پرخاصیت به شمار می رود. خواص دارویی عسل می تواند شما را متحیر کند‌. چنانچه این ماده فوق العاده به صورت کاملا خام و طبیعی تهیه شود، تاثیر زیادی بر روی سلامت بدن‌، تقویت سیستم ایمنی بدن‌، بهبود سلامت جسم و کنترل وزن دارد‌‌. ناگفته نماند که مصرف عسل باید با احتیاط صورت گیرد، زیرا زیاده روی در آن ممکن است باعث بروز علائم جدی شود‌. خرید عسل از مراکز معتبر فروش به صورت آنلاین و حضوری امکان پذیر است‌. فروشگاه عسل لاری بیز سه اصل مهم از جمله طبیعی بودن محصولات، قیمت مناسب و ارسال سریع را در سفارشات مشتریان خود در اولویت قرار می دهد. توجه داشته باشید که هنگام خرید عسل با برقراری ارتباط با کارشناسان عسل طبیعی این فروشگاه، خریدی رضایت بخش را تجربه کنید.

 

مشاهده و خرید عسل طبیعی و درجه یک

 

عسل مناسب خودت رو بشناس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید