مقالات

آیا عسل برای تبخال تاثیر دارد؟

ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) که یکی از عفونت‌های رایج در سراسر جهان است، باعث ایجاد تبخال می‌شود. آمارها نشان می‌دهند که تقریباً ۶۷ درصد از بزرگسالان دچار این ویروس می‌شوند.

ویروس تبخال نوع ۱ (HSV1) معمولاً باعث ایجاد تبخال در لب و اطراف دهان می‌شود و ویروس تبخال نوع ۲ (HSV2) عامل ایجاد تبخال تناسلی می‌باشد؛ هر چند هر دو می‌توانند در صورت یا پرینه و ناحیه تناسلی زخم ایجاد کنند.

برخی افراد وقتی دچار این ویروس می‌شوند، هیچ‌گونه علامت خاصی ندارند و برخی ممکن است تاول‌های کوچک پر از مایع، اطراف دهانشان ایجاد شود. هم‌چنین این ویروس ممکن است در اعصاب نهفته شده و در زمان‌های دیگر ظاهر شود.

تا کنون درمان‌های دارویی گوناگونی برای این عفونت ویروسی گزارش شده است؛ از جمله داروهای داخل وریدی، خوراکی و موضعی نظیر آسیکلوویر، سیتارابین، ویدارابین، یدودئوکسیوریدین که در بسیاری از موارد، عفونت ویروسی با استفاده از این داروها به پایان می‌رسد اما ممکن است در اثر جهش ژنتیکیِ ویروس و حضور برخی از عفونت‌ها، فرد دوباره به این ویروس مبتلا شود.

خواص عسل در درمان تبخال

عسل طبیعی مدت‌هاست که به عنوان یک التیام دهنده قوی زخم، پیشنهاد می‌شود.

عسل یک ترکیب ضد میکروبی قوی است که می‌تواند باعث نابودی انواع مختلف باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها شود. عسل هم‌چنین می‌تواند به بهبودی سریع زخم‌ها کمک کند، بقایای بافت نکروزه را کاهش دهد، بوی بد زخم را از بین ببرد و باعث جمع شدن بهتر زخم شود. هم‌چنین برخی از مطالعات نشان داده‌اند که عسل از ایجاد اسکار و هیپرتروفی زخم نیز جلوگیری می‌کند و به دلیل دارا بودن گرانروی بالای خود، می‌تواند از عفونی شدن زخم‌ها جلوگیری کند.

مطالعات دیگری نشان دادند که عسل می‌تواند بیش از ۲۵۰ گونه از باکتری‌ها، به ویژه باکتری‌های مقاوم نظیر MRSA (استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم در برابر متی سیلین)، MSSA (استافیلوکوکوس اورئوس حساس به متی سیلین)، VRE (انتروکوک مقاوم در برابر وانکومایسین) و هلیکوباکتر پیلوری (که می‌تواند موجب زخم‌های شکمی شود) را نابود کند.

درمان تبخال با عسل

با توجه به خواص عسل طبیعی و تأثیر آن در بهبود زخم، استفاده از آن در درمان تبخال، مورد تایید دانشمندان قرار گرفته است. تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از عسل در درمان تبخال، باعث از بین رفتن خارش و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود.

در مطالعه دیگری که به مقایسه اثر عسل و پماد آسیکلویر (که در درمان تبخال استفاده می‌شود) در درمان تبخال تناسلی و تبخال لب پرداخته است، نتایج نشان دادند که میانگین مدت زمان حمله، شدت درد و پوسته پوسته شدن پوست در گروهی که از عسل برای درمان تبخال استفاده کرده بودند، نسبت به گروهی که از آسیکلویر استفاده کرده‌ بودند، کاهش پیدا کرده و دوره زمان بهبودی آن‌ها نیز کوتاه‌تر شده است.


از جمله دیگر زخم‌هایی که عسل در درمان آن موثر است، اگزما می‌باشد. برای مطالعه در مورد درمان اگزما با عسل به مقاله زیر مراجعه کنید.

درمان اگزما با عسل طبیعی


سخن پایانی

استفاده کردن از عسل با توجه به طبیعی بودن آن (فاقد ترکیبات شیمیایی) و خواص بی‌نظیری که دارد و با توجه به اینکه تاکنون اثرات مضری از آن در درمان زخم گزارش نشده است، می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های درمانی مناسب هم در درمان تبخال لب (تبخال نوع ۱) و هم در درمان تبخال تناسلی (تبخال نوع ۲) باشد.


به خاطر داشته باشید که زمانی عسل می‌تواند در درمان تبخال موثر باشد، که از عسل کاملا طبیعی استفاده نمایید. برای اطمینان از طبیعی بودن عسل، تنها راه آزمایش عسل در آزمایشگاه است. لاری بیز تمامی عسل‌هایش را قبل از فروش آزمایش می‌کند و پس از اطمینان از طبیعی بودن عسل‌ها، آن‌ها را عرضه می‌کند . برای خرید عسل طبیعی و مشاهده انواع عسل‌های لاری بیز اینجا کلیک کنید.

خرید عسل طبیعی درجه یک

دیدگاهتان را بنویسید