مقالات

تغذیه با عسل طبیعی برای ورزشکاران

اگر اهل ورزش باشید و تناسب اندام برایتان اهمیت زیادی داشته باشد، حتما با مکمل‌های ورزشی آشنایی دارید. این مکمل‌ها اقسام گوناگونی دارند و بسیاری از ورزشکارانی که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند، باور دارند که حتماً باید مکمل‌های ورزشی را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهند زیرا این مکمل‌ها در عضله سازی، کاهش وزن، افزایش انرژی و کاهش خستگی و … نقش قابل توجهی دارند.

فواید عسل برای ورزشکاران

عسل طبیعی به دلیل ترکیبات و ارزش غذایی بالایی که دارد، می‌تواند جایگزین مناسبی برای بسیاری از این مکمل‌ها باشد و به عنوان یک ماده مغذی نقش زیادی در بهبود عملکرد ورزشکاران در زمان تمرین یا مسابقات داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم به بیان برخی از خواص عسل برای ورزشکاران و بدنسازان بپردازیم پس با ما همراه باشید.

۱- کنترل قند خون در ورزشکاران: مالتودکسترین یا دکستروز یکی از مکمل‌های رایج کربوهیدارتی است و به علت اینکه آهسته در داخل بدن می‌سوزد، به مدیریت قند خون قبل، بعد و یا حین ورزش کمک می‌کند. امروزه محققان دریافته‌اند که عسل یک جایگزین عالی برای مالتودکسترین بعد تمرین است. این ماده غذایی با ارزش، علاوه بر اینکه طعم متفاوتی را به نوشیدنی‌های ورزشی می‌دهد، همانند دکستروز در افزایش سطح انسولین بعد ورزش و کنترل قند خون نقش دارد.

۲- کمک به ریکاوری بدن بعد از ورزش‌های سخت: بدنسازان در دوره‌های بهبود بعد از یک دوره سخت ورزشی، از ترکیبات آنتی اکسیدانی استفاده می‌کنند. عسل با توجه به اینکه سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی نظیر فلاونوئیدها است، در دوره‌های ریکاوری بعد از ورزش بسیار مفید می‌باشد.

۳- کاهش اختلالات ایمنی هنگام ورزش‌های شدید: در مطالعات دیگر نشان داده شد مصرف عسل می‌تواند اختلالات ایمنی را که در هنگام ورزش‌های شدید رخ می‌دهد، کاهش دهد که این کار را با کاهش استرس اکسیداتیو انجام می‌دهد.

۴- کمک به هضم و جذب ترکیبات کربوهیدارتی و پروتئینی: یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های عسل طبیعی، وجود آنزیم‌های گوارشی در درون این محصول طبیعی می‌باشد. وجود این آنزیم‌ها به هضم و جذب ترکیبات کربوهیدارتی و پروتئینی کمک می‌کند. بنابراین استفاده از مخلوط‌‌های پروتئینی به همراه عسل می‌تواند جذب و هضم بهتر و بیشتر ترکیبات آمینو اسیدی را به همراه داشته باشد. برای آشنایی با آنزیم‌های موجود در عسل طبیعی اینجا کلیک کنید.

۵- افزایش پایدار قند خون در طول ورزش: از طرف دیگر عسل نسبت به سایر قندها شاخص گلایسمی پایین‌تری دارد. شاخص گلایسمیک یک مقیاس برای نشان دادن مقدار افزایش قند خون بعد از مصرف غذا می‌باشد که از صفر تا صد طبقه بندی می‌شود. امتیاز عسل ۴۳ می‌باشد بنابراین استفاده از نوشیدنی آب و عسل در هنگام ورزش باعث افزایش طولانی مدت و پایدار قند خون در طول ورزش می‌شود.

۶- کاهش خستگی، بهبود قدرت عضلات و عملکرد ورزشکاران: استفاده از عسل قبل از ورزش هم می‌تواند برای بدنسازان و ورزشکاران مفید باشد چرا که عسل باعث حفظ گلیکوژن موجود در عضلات می‌شود؛ بنابراین از خستگی ناشی از تخلیه گلیکوژن جلوگیری می‌کند. هم‌چنین می‌تواند در افزایش قدرت عضلات و بهبود عملکرد ورزشکار نیز مؤثر باشد.

نتیجه گیری

بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از عسل قبل و بعد از ورزش، برای ورزشکاران و بدنسازان فواید بسیاری دارد؛ بنابراین استفاده از این مکمل طبیعی در کنار سایر مکمل‌های مفید و کاربردی برای ورزشکاران توصیه می‌شود.

نکته: به یاد داشته باشید تنها عسل طبیعی و خام می‌تواند اثرات گفته شده را روی ورزشکاران و بدنسازان داشته باشد پس حتما عسل را از جایی بخرید که به اصل بودن عسل‌هایش اطمینان داشته باشید.

ما در لاری بیز تمامی عسل‌هایمان را قبل از فروش آزمایش کرده و فاکتورهای کلیدی آن مانند ساکاروز و پرولین را اندازه گیری می‌کنیم. بعد از مقایسه مقادیر به دست آمده با مقادیر استاندارد و اطمینان از طبیعی بودن این عسل‌ها، آن‌ها را به شما عرضه می‌کنیم. برای خرید عسل طبیعی به همراه برگه آزمایش روی باکس زیر کلیک کنید و بعد از مشاهده انواع عسل طبیعی و توضیحات هر یک، عسل دلخواه خود را سفارش دهید.

خرید عسل طبیعی درجه یک

دیدگاهتان را بنویسید