مقالات

آیا عسل طبیعی قند دارد؟

عسل یک شیرین‌کننده طبیعی است که توسط زنبور داخل کندوها ساخته می‌شود. این شیرین کننده طبیعی سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و جایگزین مناسبی برای قندهای ساده می‌باشد. در ترکیب عسل طبیعی، قندهای مختلفی وجود دارد که ما در این مقاله قصد داریم شما را با این قندها آشنا کنیم.

تقریباً ۷۶% وزن عسل را قندها تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین قند موجود در عسل فروکتوز می‌باشد؛ این قند تقریباً ۴۱% وزن عسل را تشکیل می‌دهد. هم‌چنین ۳۴% وزن عسل را قند گلوکز تشکیل می‌دهد. البته دقت داشته باشید نسبت این قندها در عسل‌های مختلف متفاوت است.

به طور میانگین ۲% وزن عسل از دی ساکاریدهایی چون ساکاروز و مالتوز تشکیل شده است. ژنتیوبیوز، ایزومالتولز، کوجیبیوز، لاکتوز، مالتولز، ملیبیوز، نایجروز، ترهالوز و تورانوز قندهای دیگری هستند که به مقدار ناچیزی در عسل وجود دارند.

حتما بخوانید: ساکاروز عسل چیست؟

برخی از این الیگوساکاریدها از جمله کوجیبیوز، مالتوز، نایجروز و تورانوز از خواص مفید خاصی برخوردارند و هرچه مقدار آن‌ها بیشتر باشد، عسل ارزش غذایی بالاتری دارد.

برخی قندها از جمله‌ تری ساکاریدهایی مانند ارلوز و ملزیتوز باعث می‌شوند عسل به سرعت متبلور شود یا به اصطلاح شکرک بزند. اگر مقدار این قندها در عسل از ۲۰% وزنی بیشتر باشد، عسل چنان غلیظ می‌شود که به جسم سختی به نام ”عسل سیمان ” تبدیل خواهد شد.

علت شکرک زدن عسل چیست، آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند؟

همان‌طوری که از متن بالا متوجه شدید، سه قند گلوکوز، فروکتوز و ساکاروز نسبت به سایر قندها درصد بیشتری از عسل را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل نقش مهمی در تشخیص عسل طبیعی دارند. معمولا یک عسل زمانی طبیعی است که درصد ساکاروز در آن زیر ۵ و نسبت فروکتوز به گلوکوز در آن بالای ۰٫۹ باشد.

ما در لاری بیز تمامی عسل‌هایمان را در یکی از معتبرترین آزمایشگاه‌های عسل، آزمایش می‌کنیم و تنها بعد از اطمینان از اصل و خام بودن عسل‌ها، آن‌ها را به شما عرضه می‌کنیم. اگر نگاهی به برگه آزمایش عسل‌های لاری بیز بیندازید، خودتان متوجه طبیعی بودن این عسل‌ها خواهید شد. برای خرید عسل طبیعی لاری بیز، مشاهده برگه آزمایش عسل‌ها و توضیحات بیشتر در مورد آن‌ها اینجا کلیک کنید.

خرید عسل طبیعی درجه یک

دیدگاهتان را بنویسید