مقالات

ترکیبات عسل طبیعی | مواد تشکیل دهنده عسل

بدون شک تاکنون در مورد خواص عسل طبیعی بسیار شنیده‌اید؛ در این مقاله تلاش می‌کنیم تا علت وجود این خواص یعنی ترکیبات تشکیل دهنده عسل را بررسی کنیم.

عسل محصول شیرین طبیعت است که دارای خواص درمانی فراوانی می‌باشد. این ماده غذایی با ارزش حداقل از ۱۸۱ جزء تشکیل شده و طعم بی‌نظیر آن حاصل فرایندهای پیچیده شیمیایی است.

عسل طبیعی از طریق تغذیه زنبور از شهد گل‌ها و گیاهان مختلف به دست می‌آید و محتوی آن با شهد کاملاً متفاوت است. ۸۰ درصد شهد از آب تشکیل شده و یک محلول رقیق و بی‌رنگ با شیرینی اندک است. زنبور عسل قند پیچیده موجود در شهد را به قندهای ساده‌تری تبدیل می‌کند؛ هم‌چنین عسل بافت غلیظی دارد و تقریباً ۱۸- ۱۵ درصد وزنش را آب تشکیل می‌دهد.

معمولاً رنگ عسل طبیعی با توجه به اینکه از شهد چه گل و گیاهی گرفته شده، متفاوت است. به طور مثال، رنگ عسل جمع آوری شده در پاییز معمولاً با عسل جمع آوری شده در بهار متفاوت است. وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) عسل را به هفت دسته رنگ طبقه بندی می‌کند: بی رنگ، بسیار سفید، سفید، کهربایی روشن، کهربایی متوسط، کهربایی وکهربایی تیره. رنگ‌های روشن عسل اغلب عطر و طعم ملایم‌تری نسبت به عسل با رنگ‌های تیره دارند.

در جدول زیر محتویات عسل در هر صد گرم ذکر شده است:

محتویات عسل در هر ۱۰۰ گرم
انرژی ۳۰۴ کیلو کالری کربوهیدارت ۸۲ گرم
فروکتوز ۳۸٫۵ گرم گلوکز ۳۱٫۲۸ گرم
ساکاروز ۱٫۳۱ گرم مالتوز ۷٫۳۱ گرم
فیبر  ۰٫۲ گرم چربی ۰ گرم
پروتئین ۰٫۳ گرم ریبوفلاوین (B2) ۰٫۰۳۸ میلی گرم
نیاسین (B3) ۰٫۰۱۲۱ میلی گرم اسید پانتوتنیک (B5) ۰٫۰۶۸ میلی گرم
پیرودوکسین (B6) ۰٫۰۲۴ میلی گرم فولات (B9) ۲ میکرو گرم
ویتامین C ۰٫۵ میلی گرم کلسیم ۶ میلی گرم
آهن ۰٫۴۲ میلی گرم منگنز ۲ میلی گرم
فسفر ۴ میلی گرم پتاسیم ۵۲ میلی گرم
سدیم ۴ میلی گرم زینک ۰٫۲۲ میلی گرم
آب ۱۰-۱۷ گرم

دقت داشته باشید فقط عسلی ترکیبات گفته شده در جدول بالا را دارد که کاملا طبیعی و خام باشد؛ عسلی که تقلبی و یا حرارت دیده باشد، ارزش غذایی زیادی ندارد. برای خرید عسل طبیعی به همراه برگه آزمایش اینحا کلیک کنید.

خرید عسل طبیعی درجه یک

دیدگاهتان را بنویسید